Branżę chemiczną charakteryzuje szeroka różnorodność działalności. Zasadniczo podzielona jest na trzy podsektory: produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych, produkcja wyrobów farmaceutycznych oraz produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Sektory te są ze sobą powiązane, ponieważ komponenty wyprodukowane przez jedną grupę mogą być wykorzystane jako podstawowy półprodukt dla innego segmentu.
Ze względu na duży stopień negatywnych oddziaływań na środowisko oraz ludzkie zdrowie branża chemiczna podlega licznym regulacjom prawnym. By móc prowadzić działalność związaną z produkcją i dystrybucją chemikaliów/leków należy posiadać specjalne zezwolenia i licencje. Unia Europejska wprowadziła surowe normy certyfikowania produktów chemicznych, które mają zasadniczy wpływ na kształt i działalność organizacji. Są to m.in. ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, prawie farmaceutycznym, substancjach zubażających warstwę ozonową, czy też ustawa o zakazie stosowania azbestu w produkcji.
Branża chemiczna generuje ponad 10% udziału w przemyśle przetwórczym. Wartość produkcji sprzedanej to ponad 130 mld złotych, a wynik ten stale rośnie. Najwięcej przedsiębiorstw tej branży zlokalizowanych jest w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Obecnie istnieje ponad 19 tys. przedsiębiorstw branży chemicznej, z czego średnio 80% z nich zatrudnia do 9 pracowników. Główny udział w przemyśle generują przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją towarów z tworzyw sztucznych, zatrudniające ponad 49 pracowników (6% podmiotów). Od tego sektora uzależnione są takie branże jak budownictwo, przetwórstwo spożywcze czy też rolnictwo.
Głównym utrudnieniem dla przedsiębiorstw branży chemicznej jest konieczność przestrzegania przyjętych rygorów i norm. Umiejętność dostosowania się do nich często decyduje o ich produktywności i skuteczności. Wiąże się to z nakładem w odpowiednie technologie, sprzęt, zabezpieczenia, a także prowadzeniem dokumentacji zgodnej z wymogami prawnymi. Na żądanie organów kontrolnych należy odtworzyć pełną ścieżkę przepływu surowca i produktu końcowego na każdym etapie technologicznym. W tym zakresie wsparciem poza zaimplementowanymi narzędziami w systemach biznesowych i przemysłowych są wszelkiego rodzaju metody znakowania produktów (np. kody kreskowe). Ponadto przedsiębiorcy poszukują rozwiązań typu ERP, MES, SCADA które będą wspierać kontrolę jakości i umożliwią użytkownikom reakcję na wyniki odbiegające od przyjętych standardów.