Branża metalowa należy do najbardziej ekspansywnych sektorów przemysłu w Polsce. Związane z nią są takie branże jak maszynowa, stalowa, żelazna, sektor narzędziowy czy obróbka metali. Kluczowe sektory stałochłonności dla branży metalowej to przede wszystkim budownictwo, sektor samochodowy i AGD. Gdy w tychże sektorach zmniejszają się zamówienia na wyroby metalowe, automatycznie branża metalowa odnotowuje straty.
Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ponad 53,5 tys. przedsiębiorstw branży metalowej (produkcja metali i wyrobów z metali). Dwie największe grupy tworzą firmy zatrudniające do 9 pracowników (ok. 91%) oraz od 10 do 49 (ponad 6% podmiotów). Głównym problemem branży jest duże rozdrobnienie i udział małych/średnich firm. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż w ubiegłym roku wiele firm zakończyło swoją działalność gospodarczą. W 2013 roku odnotowano 886 upadłości, o 1% więcej, niż w 2012 roku. Problemy branży metalowej wynikają głównie z jej ścisłych powiązań z innymi branżami, m.in. budownictwem, przemysłem maszynowym i motoryzacyjnym. Firmy borykają się również z nadwyżką mocy produkcyjnych, które sięgają 30-40%. Istnieją również przedsiębiorstwa, które pozytywnie oceniają swoją sytuację finansową. Wskazują, że ma to związek z wysokim poziomem eksportu ich produktów na zachód.
Sektor maszynowy w Polsce można podzielić na: maszyny ogólnego przeznaczenia, maszyny specjalnego przeznaczenia, maszyny dla rolnictwa i leśnictwa oraz maszyny i urządzenia mechaniczne. Branża maszynowa należy do najsilniejszych branż w Polsce, szczególnie w kontekście udziału przedsiębiorstw maszynowych na rynkach zagranicznych. Usytuowanie polskich zakładów maszynowych w samym sercu Europy korzystnie wpływa na podejmowane inwestycje w tej branży oraz składanie zamówień. W 2014 roku blisko 3% wzrosła ilość podmiotów zajmujących się produkcją różnego rodzaju maszyn w stosunku do roku ubiegłego. Przedsiębiorstwa skoncentrowane są przede wszystkim w województwie podkarpackim.
Obecnie W polskim przemyśle maszynowym istnieje ok. 8 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad 80% zatrudnia do 9 osób. Spory udział mają również małe firmy o zatrudnieniu 10-49 pracowników (1015 podmiotów). Niespełna 5% zatrudnia do 249 pracowników, a 79 przedsiębiorstw ponad 250.
Blisko 70% przedsiębiorstw objętych działaniami edukacyjno-doradczymi BPC wskazuje, że posiadana infrastruktura informatyczna nie spełnia wymaganych funkcjonalności i konieczna jest modernizacja stosowanych rozwiązań IT. Brakuje im specjalistycznych narzędzi w zakresie obszaru produkcyjnego. Przedsiębiorcy poszukują również rozwiązań klasy ERP, APS, PLM, MES, CAx, EDI czy WMS.
W odróżnieniu od branży metalowej sektor ten ściśle powiązany jest z rolnictwem i przemysłem spożywczym. Część prac nadal wykonywana jest ręcznie, co niejednokrotnie jest trudne do objęcia systemem. Opomiarowanie maszyn bywa nieopłacalne dla przedsiębiorstwa, natomiast czynnik ludzki ma wpływ na niedokładność danych wprowadzanych do systemu.